MARDİN-DİYARBAKIR

Tur:
MARDİN-DİYARBAKIR
Gün Sayısı:
2 Gece 3 Gün
Destinasyon:
Mardin-Diyarbakır-Hasankeyf-Midyat
2 Gece 3 Gün
1550 TL

MARDİN-DİYARBAKIR

27 MART 2020 – CUMA / İZMİR-MARDİN

Sabah saat 10:50’de İzmir Adnan Menderes Havalimanı İç Hatlar Gidiş Pegasus Hava Yolları Kontuarında rehberimiz ile buluşma. Pegasus Havayolları Kontuarlarından yaptıracağınız uçağa biniş işlemleri sonrasında Pegasus Hava Yolları’nın PC 3060 sefer sayılı uçuşu ile saat 11:50'de Mardin’e hareket. Saat 13:50'de Mardin’e varış. Bizi bekleyen özel aracımızla açık hava müzesi gibi olan güzel şehrimiz Mardin’i keşfe çıkıyoruz. Mardin Müzesi'ni gezdikten sonra birçok dizi ve filme ev sahipliği yapmış olan PTT Binasını, Sabancı Müzesi’ni de görerek sonra Mardin’de güneşin batışının en güzel seyredilebildiği Kasimiye Medresesi'ne gidiyoruz. Seyir terasından Mardin ve önündeki Mezopotamya Ovası’nı kuşbakışı resimliyor ve Mardin’le ilgili genel bilgi alıyoruz. Turumuzun ardından otele gidiş ve odalara yerleşme. Akşam yemeği için rehberimizin önerilerini değerlendirebilirsiniz. Geceleme otelimizde. 

 

28 MART 2020 – CUMARTESİ / MARDİN

Sabah kahvaltısının ardından Mardin turumuzun devamı için  otelimizden hareket edyoruz. Kırklar Kilisesi, Latifiye Camii, Ulu Camii’yi geziyor ve bilgi alıyoruz.Deyruzafaran Manastırı ziyaretinin ardından  Mardin’de serbest zamanımız olacak. Şehri keşfetmek için Rehberimiz sizi bu konuda yönlendirecektir. Ardından otele dönüş. Ekstra Reyhani gecesi için Antik Sur restaurant’a gidiyoruz. Bu güzel gecenin ardından konaklama otelimizde.

 

29 MART 2020 – PAZAR / MARDİN – MİDYAT – HASANKEYF –DİYARBAKIR– İZMİR

Sabah kahvaltısının ardından erken saatte otelimizden hareket ederek “Dak (ben) ve döğmelerde tarihin işlendiği mekan’’ Midyat’a doğru yöneliyoruz. Önce "Rahiplerin Meskeni" anlamına gelen ve Süryanice'de "Dayro d'Umro" isminden türetilen "Deyrulumur"(Mor Gabriel) Manastırı ziyaretimizi yapıyor, ardından Midyat’a ulaşıyoruz.Burada da birçok dizi ve filme ev sahipliği eden Devlet Konuk Evi'ni dolaşıyoruz ve Midyat evlerinin en seçkin örneği olan bu evin terasında bütün Midyat’ı keyifle izleyip fotoğraflıyoruz. Midyat’ta Süryani–Müslüman ortak mahallesini gezip, Midyat’ın tipik mimari özelliklerini, beyaz taş üzerine el nakışlı tarihi evlerini görüyoruz. Abdin Bölgesinin kalbi olan ‘’rüzgarın esmeğe kıyamadığı şehir’’ müze kent Midyat’ta, ülkemizde gümüş telkari el sanatının merkezi konumunda bulunan Midyat Çarşısını geziyoruz. Ardından GAP projesi kapsamında bulunan Ilısu Barajı nedeniyle tarihsel yapıları bütünüyle sular altında kalacak olan Hasankeyf’e geliyoruz. El – Rızk Camisi, Artuklu Köprüsü, Küçük Saray, Büyük Saray, Zeynel Bey Türbesi görülecek yerler arasında. Güzel bir çay ile Hasankeyf’in tadını çıkararak gezimizi resimliyoruz ve Diyarbakır’a devam ediyoruz. Diyarbakır’da ilk durağımız Edebiyat dünyamızın önemli isimlerinden 35 yaş şiiri ile tanınan, Cahit Sıtkı Tarancı’nın doğduğu ve şu anda müze olarak hizmet veren evi olacak. Bu ev aynı zamanda Diyarbakır sivil mimarisinin de en güzel örneğidir. Sur içerisinde İslam tarihinin en eski camilerinden olduğuna inanılan Anadolu’da kurulan V.Haremi Şerif olan Diyarbakır Ulu Camiini geziyoruz. Yapım tarihi ve yaptıran uygarlığın bilinmediği, 9000 yıllık bir tarihe sahip olduğu bilinen Diyarbakır surlarının en eskisi olan Keçi Burcuna çıkıyoruz. Buradan Dicle Nehrine doğru baktığımızda Dicle Nehrinin üstüne kurulu 10 Gözlü Köprüyü, Hevsel Bahçelerini görüp, fotoğraflıyoruz. Mardin Kapıyı, Yeni Kapı’yı panoramik olarak gördükten sonra Diyarbakır Havalimanı’na hareket ediyoruz. Uçağa biniş işlemlerimizin ardından Sun Express Havayolları’nın XQ 9283 sefer sayılı uçuşu ile saat 23:50'de  İzmir’e hareket ve 02:05’de varış. Turumuzun sonu.  

TUR ÜCRETİNE DAHİL OLAN HİZMETLER:

 • Pegasus Havayolları ile İzmir/Mardin, Sun Express Havayolları ile Diyarbakır/İzmir gidiş dönüş direkt uçak bileti,
 • Havaalanı vergileri,
 • Programda belirtilen tüm turlar ve transferler,
 • Tur boyunca profesyonel rehberlik hizmeti,
 • Mardin’de 5*Hilton Garden Inn Hotel’de 2 gece kahvaltı dahil konaklama,
 • Zorunlu mesleki sorumluluk sigortası,


TUR ÜCRETİNE DAHİL OLMAYAN HİZMETLER:

 • Müze, Ören Yeri ve Milli Park Girişleri,
 • Dahil olduğu belirtilmemiş öğle ve akşam yemekleri,
 • Reyhani Gecesi akşam yemeği ve müzik, (130 TL)
 • Oteldeki ekstralar ve kişisel harcamalar,
 • Fiyata dahil olduğu açıkça belirtilmemiş her türlü hizmet,
   

Önemli Notlar:

» Araçta ve tesislerde kaybolan eşyalardan acentemiz sorumlu değildir. Değerli olduğunuzu düşündüğünüz eşyalarınızı araçlarda bırakmayınız.
» Rehber; hava, yol ve konaklama şartlarına uygun olarak, tur programında değişiklik yapma hakkına sahiptir.
» İTALTUR otellerde aynı standartlarda olmak koşulu ile değişiklik yapma hakkına sahiptir. 
» Çocuk indirimleri 2 yetişkin ile birlikte konaklamak şartı ile geçerlidir.
» Turlarda müze ve ören yeri girişleri için MÜZEKART alarak giriş ücretleri masraflarınızı en aza indirebilirsiniz.
» Turların kalkış tarihinden en az 24 saat evvel, tur kalkış saati, rehber telefonu, tekrar teyit edilir.
» Turlarımızda zorunlu seyahat sigortası yapılmaktadır. Doğum tarihi, tc kimlik numarası ibrazı şarttır.
»Gezi süresi 2 GECE-3 GÜN’dür. Otel konaklaması 2 GECE’dir. 
»Verilen rakam tarafınıza özel ve minimum 20 kişi için geçerlidir. Sayınızın 20 kişinin altında kalması halinde ücretin revize

edilmesi gerekecektir.

Tur Ücreti:

İki kişilik odada kişi başı                                 :   1550 TL

Tek kişi farkı                                                 :     265 TL