MARDIN - ŞANLIURFA - GAZİANTEP

Tur:
MARDIN - ŞANLIURFA - GAZİANTEP
Gün Sayısı:
3 GECE 4 GÜN
Destinasyon:
MARDIN - HASANKEYF - MIDYAT - HALFETI - GOBEKLITEPE - HARRAN - ŞANLIURFA - GAZİANTEP
3 GECE 4 GÜN
3950 TL

MARDIN - ŞANLIURFA - GAZİANTEP

30 NİSAN 2022 – CUMARTESİ : İZMİR - MARDİN

Sabah saat 07:00’de  İzmir Adnan Menderes Havalimanı İç Hatlar Gidiş Pegasus Hava Yolları Kontuarında buluşma ve uçağa biniş işlemleri sonrasında Pegasus Hava Yolları’nın PC3060 sefer sayılı uçuşu ile saat 09:25'de aktarmasız direkt Mardin’e hareket. Saat 11:25’te varış. Varışımızın ardından aracımız ve rehberimiz ile buluşarak  Yaklaşık 1 saat mesafede olan Mardin’e gidiyoruz . Açık hava müzesi gibi olan güzel şehrimiz Mardin’i keşfe çıkıyoruz. Mardin Müzesi'ni gezdikten sonra birçok dizi ve filme ev sahipliği yapmış olan PTT Binasını, Sabancı Müzesi’ni de görerek sonra Mardin’de güneşin batışının en güzel seyredilebildiği Kasimiye Medresesi'ne gidiyoruz. Öğle yemeğini Cercis Restaurant da alıyoruz. Seyir terasından Mardin ve önündeki Mezopotamya Ovası’nı kuşbakışı resimliyor ve Mardin’le ilgili genel bilgi alıyoruz. Daha sonra Kırklar Kilisesi, Latifiye Camii, Ulu Camii’yi geziyor ve bilgi alıyoruz. Turumuzun ardından otelimize gidiş ve odalara yerleşme. Dileyen misafirlerimiz için Leyli Restaurant da akşam yemeği  rezervasyonu yapabiliriz. Geceleme otelimizde. 

01 MAYIS 20 – PAZAR :  MARDİN - HASANKEYF – MİDYAT – MARDİN

Sabah kahvaltısının ardından rehberimiz ile otelimizden hareket ederek Midyat’ın 20 km dışındaki yüksekçe bir tepede kurulmuş Mor Gabriel Manastırı'nı gezip “Dak (ben) ve döğmelerde tarihin işlendiği mekan’’ Midyat’a doğru yöneliyoruz. Burada da birçok dizi ve filme ev sahipliği eden Devlet Konuk Evi'ni dolaşıyoruz ve Midyat evlerinin en seçkin örneği olan bu evin terasında bütün Midyat’ı keyifle izleyip fotoğraflıyoruz. Midyat’ta Süryani–Müslüman ortak mahallesini gezip, Midyat’ın tipik mimari özelliklerini, beyaz taş üzerine el nakışlı tarihi evlerini görüyoruz. Öğle yemeği için verilecek serbest zamanın ardından GAP projesi kapsamında bulunan Ilıksu Barajı nedeniyle tarihsel yapıları bütünüyle sular altında kalacak olan Hasankeyf’e geliyoruz.Öğle yemeğini Gelüşke Han da alıyoruz. El – Rızk Camisi, Artuklu Köprüsü, Küçük Saray, Büyük Saray, Zeynel Bey Türbesi görülecek yerler arasında. Güzel bir çay ile Hasankeyf’in tadını çıkararak gezimizi resimliyoruz. Abdin bölgesinin kalbi olan ‘’rüzgarın esmeğe kıyamadığı şehir’’ müze kent Midyat’a dönüş. Ülkemizde gümüş telkari el sanatının merkezi konumunda bulunan Midyat Çarşısını geziyoruz. Burada alışveriş için serbest zaman. Ardından otelimize dönüş. Dileyen misafirlerimi için Kasrı Kaya restaurantda alakart olarak Rezervasyon yapabiliriz.  Geceleme otelimizde. 

02 MAYIS 2022 – PAZARTESİ : MARDİN – GÖBEKLİTEPE – HARRAN – ŞANLIURFA

Sabah kahvaltısının ardından otelimizden ve Mardin’den ayrılarak, eski çağlardan beri doğu ile batının buluşma noktalarının en hareketlisi ve en önemlisi olmuş olan Şanlıurfa’ya hareket ediyoruz. Ancak ilk olarak tarihin sıfır noktası Göbeklitepe’yi ziyaret ediyoruz.  Örencik Köyü yakınlarında yer alan dünyanın bilinen en eski kült yapılar topluluğu olup bu yapıların ortak özelliği ise T biçimindeki 10-12 dikilitaş yuvarlak planda dizilmiş, aralarının taş duvarla örülmüş olmasıdır. Dünya arkeolojisinin göz bebeği olan ve arkeolojik çalışmaların halen devam ettiği, dünyada bilenen ilk tapınağı içinde barındıran Göbekli Tepe aynı zamanda ilk heykel atölyesinin bulunduğu yerdir. Ayrıca nohut, mercimek, buğdayın dünyada ilk ekildiği topraklar ve tarım tarihinin başladığı yer olarak bilinmektedir. Göbeklitepe ziyaretimizin ardından merkezde vereceğimiz öğle yemeği molasından sonra Şanlıurfa Arkeoloji Müzesi’ni ve Haleplibahçe Mozaik Müzesi’ni gezeceğiz.  Ardından ipek yolu üzerindeki Mezopotamya kültüründe ay tanrıçası Sin inanışının bulunduğu ve kesişen yollar anlamına da gelen Harran ilçemize ulaşıyoruz. Burada Harran Şehrinin ortasında 22 metre yükseklikte var olan Harran höyüğü, Emevi halifesi Mervan tarafından yaptırılan kubbesi ahşap olma özelliğini taşıyan Camii el Firdevs (Cennet Camii), avlusunda yer alan Anadolu’da kurulan İlk İslam Medresesi (Harran Üniversitesi), İç Kale, Tarihi Surlar ve Konik Kubbeli Evleri ziyaret ediyoruz. Turlarımızın ardından Şanlıurfa’daki otelimize yerleşme. Akşam saat 20:00 de Manici Otelde ki   Şanlıurfa kültürünün bir parçası olan sıra gecesine katılıyoruz. Geceleme otelimizde.

03 MAYIS 2022 – SALI : ŞANLIURFA – HALFETİ - GAZİANTEP – İZMİR

Sabah kahvaltısının ardından Şanlıurfa’dan ayrılarak bizi büyüleyecek olan Karagül diye tabir edilen Halfeti’ye geçiyoruz. Burada muhteşem bir tekne turu yapıyoruz. Tekne turunda, Rum Kale ve batık köy olan Savaşan Köy’ünü keyifle gözlemliyoruz. Güneydoğu’nun bu saklı cennetinde geçireceğimiz güzel dakikaların ardından, Gaziantep’e doğru yolculuğumuza devam ediyoruz. Gaziantep'teki ilk gezi noktamız Birecik Barajının suları altında kalan tarihi Zeugma Antik Kentinden çıkarılan mozaiklerin sergilendiği Gaziantep Zeugma Mozaik Müzesi olacak. Burada rehberimizin yapacağı anlatımların ardından, Öğle yemeğini Küşlemeci Halil Restaurant da alıyoruz. Kale-i Füsun ya da Kefen Kalesi olarak adlandırılan Gaziantep (Ayıntap) Kalesi’ni panoramik olarak görüp fotoğrafını çekip tarihi çarşılarda gezimize başlıyoruz. Tarihin içinde bakır sesleri ile teknolojiye direnen Bakırcılar Çarşısı’ndan geçerek Almacı Pazarı’nı, Zincirli Bedesteni görüp 17.yüzyılda Tekke Camii Külliye binası içinde kahve-kütüphane olarak kullanılan günümüzde Tahmis Kahvesi olarak anılan mekanda Sütlü Menengiç Kahvelerimizi içerek kısa bir mola ile serbest zaman veriyoruz. Sonrasında Tütün Hanına giderek burada yeraltında bulunan ve su dağıtım şebekesi olan Kastelleri görüyoruz. Alış-veriş için verilen serbest zamanda bakır, baharat, Antep fıstığı, Sedef kakma,baklava alış-verişlerimizi yapıyoruz. Daha sonrasında yemek konusunda adıyla anılan bir kente gelip de yöresel lezzetleri tatmadan olmaz diyerek serbest zaman veriyoruz. Dilerseniz meşhur Ali Nazik ve diğer kebapların tadına bakabilirsiniz. Gaziantep baklavasının da tadına bakıp alışveriş yaptıktan sonra belirlenen saatte havalimanına transfer oluyoruz. Uçağa biniş işlemlerinin ardından Sun Express Hava Yollarının XQ9229 sefer sayılı uçuşu ile 22:25’te İzmir’e uçuyoruz. 00:15’te İzmir’e varışımızın ardından turumuzun sonu.

TUR ÜCRETİNE DAHİL OLAN HİZMETLER:

 • Programda belirtilen tüm transferler ve turlar,
 • Tur boyunca profesyonel rehberlik hizmeti,
 • Mardin’de Butik Hotel’de 2 gece oda kahvaltı konaklama
 • Şanlıurfa’da Butik Hotel’de 1 gece oda kahvaltı konaklama,
 • Zorunlu seyahat sigortası

TUR ÜCRETİNE DAHİL OLMAYAN HİZMETLER:

 • Pegasus Hava Yolları ile İzmir – Mardin tek yön ekonomi sınıf gidiş uçak bileti/ Sun Express Hava Yolları ile Gaziantep – İzmir tek yön ekonomi sınıf dönüş uçak bileti,
 • Havalimanı vergileri,   
 • Müze, Ören Yeri ve Milli Park Girişleri,
 • Öğle ve akşam yemekleri,
 • Reyhani Gecesi,
 • Sıra Gecesi,
 • Oteldeki ekstralar ve kişisel harcamalar,

Dahil olduğu açıkça belirtilmemiş her türlü hizmet,