ORTADOĞU’NUN İNCİSİ: BEYRUT

Tur:
ORTADOĞU’NUN İNCİSİ: BEYRUT
Gün Sayısı:
3 GECE 4 GÜN
Destinasyon:
3 GECE 4 GÜN
697 $ itibaren

ORTADOĞU’NUN İNCİSİ: BEYRUT

1.Gün: ISTANBULBEYRUT 11 Nisan 2024 Perşembe
İstanbul Havalimanı dış hatlar gidiş terminali Türk Hava Yolları kontuarı önünde saat 04.00’te buluşma. Bilet, bagaj ve pasaport işlemlerimiz sonrasında Türk Hava Yolları’nın TK830 sefer sayılı uçuşu ile saat 06.55’te Beyrut’a uçuş. Yerel saat ile 08.45’te Beyrut’a iniş. Pasaport ve bagaj işlemlerimizin ardından havalimanından aracımız ile panoramik Beyrut Şehir Turu için hareket ediyoruz. Kısa bir gezinti sonrası şık kafeler, restoranlar ve ünlü markalar ile Paris sokaklarını hatırlatan Solidere'e gidiyoruz. Bu bölgedeki inşa, onarım ve düzenleme çalışmalarını üstlenen firma olan Solidere, bölgeye güncel ismini verirken aynı zamanda çalışmalar esnasında Roma dönemine ait çeşitli eserler bulmuş ve günümüzde modern şehir yapısı içerisinde bunları ziyarete açmıştır. Yürüyerek gezeceğimiz bu bölgede, saat kulesi ile meşhur Nejmeh Meydanı, tarihi Ortodoks kilisesi, tarihi Roma Hamamı kalıntıları, Osmanlı döneminde kışla olarak inşa edilen ve günümüzde Başbakanlık ve Parlamento olan binaları, Birleşmiş Milletler Binası, Lübnan’ın yeniden yapılanmasında önemli rol oynayan eski Başbakan Refik Hariri’nin mezarı ve Mohamed El-Amin camisi göreceğimiz yerlerin başında yer alıyor. Turumuz sonrasında otelimize varışımıza istinaden check-in işlemlerimizi gerçekleştirip odalarımıza yerleşiyoruz. Gecelememiz Beyrut’daki otelimizde.

2.Gün: BEYRUT 12 Nisan 2024 Cuma
Otelimizde alacağımız kahvaltı sonrasında serbest zaman. Dileyen misafirlerimiz rehberimiz tarafından düzenlenecek ekstra Jeita & Harissa & Byblos Turuna katılabilirler. Gecelememiz Beyrut’daki otelimizde.

→ Jeita & Harissa & Byblos Turu | 85 USD Kişi Başı

Beyrut’a yaklaşık 30 dakika mesafede (20 km) Lübnan dağlarının eteklerinde, Köpek Nehrinin ve vadisinin kenarında yer alan Jeita mağaralarına doğru hareket. Karstik oluşumlar ile şekillenmiş Jeita da, yukarı ve aşağı olmak üzere 2 adet mağara bulunmaktadır. Ziyaretimize araç park alanından yukarı mağaraya teleferik çıkışı ile başlıyoruz. Yukarı mağara 1958 yılında keşfedilmiş olup 2200m uzunluğa sahiptir ve bunun 750m lik bölümü yürüyüş yolu ile ziyaretçilere açıktır. Aşağı mağara ise tarih öncesi dönemlerde insanları barındırmış olmasına karşın yeniden keşfedilmesi 1836 yılına dayanır. Aşağı mağara içindeki gezi elektrik motorlu tekneler ile yapılmaktadır. Mağaralardan geri aşağıya yürüyerek veya mini tren ile inerek aracımızla Harissa’ya hareket. Yaklaşık 20 dakikalık yolculuk ile aracımız Beyrut’un komşusu sayfiye şehri Jounie’ye varacak. Havanın müsaitliğine göre teleferik ile yaklaşık 650m yüksekte yer alan Harissa’ya çıkış. Tepede 1908 yılında küçük bir kilise üzerine monte edilen 15 ton ağırlığındaki Meryem Ana heykeli bizleri karşılayacak. Heykelin arkasında yer alan büyük katedral ise dışarıdan sedir ağacı, içeriden Fenike gemisi görüntüsü veren ve yarışma sonucu seçilen mimarisi ile etkileyicidir. Tepeden inişimiz aracımızla tekrar Jounie’ye olacaktır. Buradan yaklaşık 20 dakikalık (18 km) bir yolculuk ile deniz kıyısında yer alan antik Finike liman şehri Byblos’a varış. Şehrin tarihçesi kesin olarak bilinmemekle birlikte 7000 yıl öncesine kadar uzanmakta olduğu bilim adamlarınca tahmin edilmektedir. Büyük bir ticaret limanı olan Byblos zamanında antik Mısır ile gelişmiş olan ticari ve kültürel ilişkileri sebebi ile bölgede papirüs ticaretine hâkim bir kent idi. Bu sebeple de şehre Yunanca da Papirüs anlamına gelen Byblos adını da yine Yunanlılar vermiştir. Bugünkü modern Latin, Arap ve Yunan alfabesinin temeli olan ilk lineer alfabeyi de bulanlar Finikeliler olmuştur ve alfabe ile ilgili en eski eser Byblos da bulunmuştur. Turumuzun ardından Beyrut’a ve otelimize dönüyoruz.

3.Gün: BEYRUT 13 Nisan 2024 Cumartesi
Otelimizde alacağımız kahvaltı sonrasında serbest zaman. Dileyen misafirlerimiz rehberimiz tarafından düzenlenecek ekstra Baalbeck & Anjar & Ksara Turuna katılabilirler. Akşam ise dileyen misafirlerimiz rehberimiz tarafından düzenlenecek ekstra Lübnan Gecesi Turuna katılabilirler. Gecelememiz Beyrut’daki otelimizde.

→ Baalbeck & Anjar & Ksara Turu | 85 USD Kişi Başı

Beyrut’a yaklaşık 2 saatlik mesafede (90 km) Lübnan dağlarının arkasındaki Bekaa vadisi üzerinde yer alan ve tarihçesi 9000 yıl öncesine dayanan Baalbeck şehrine hareket. Baalbeck, Roma İmparatoru Constantin’in 4.yy da Hıristiyanlığı kabulüne kadar olan dönemde Altın dönemini yaşayarak imparatorluğun gücünü ve ihtişamını göstermek adına başkent Roma’dan sonra inşa ettiği en büyük çok tanrılı dini merkezdir. İçerisinde Venüs, Jüpiter ve Bacchus adına adanmış 3 tapınak bulunur. Bacchus tapınağı dünyada günümüze kadar en iyi korunmuş Roma tapınağıdır. Jüpiter Tapınağı ne yazık ki harap olmuş ve toplam Corinthian tarzı 54 sütun üzerine kurulmuş olan tapınaktan günümüze sadece 6 tane sütunu ayakta kalmıştır. Tapınağın 8 adet sütunu ise Bizans İmparatoru Justinian’ın emri ile İstanbul’daki Ayasofya Kilisesinin yapımında kullanılmıştır. Şehirde ilk arkeolojik kazılar 1898 yılında Osmanlının izni ile Alman Kayzeri 2. Wilhem zamanında başlamıştır. Burada yapacağımız gezimiz sonrasında doğal mağaralarda yer alan şarap mahzenleri ile ünlü Ksara şatosuna geçeceğiz. Günümüzde hala kullanımda olan mağaraları gezdikten sonra 1857 yılından beri ürettikleri şaraplardan tatma ve satın alma imkânımız olacak. Bekaa vadisi üzerindeki yolculuğumuzu sürdürerek Anjar kasabasına hareket. Günümüzde Ermeni diasporasının yoğun olarak yaşadığı bu kasabada, 8.yy da Emevi halifesi Al-Walid ibn Abdel Malek tarafından yaptırılan ve günümüz Lübnan topraklarında bulunan yegâne Emevi eseri olan antik şehri gezeceğiz. Turumuzun ardından Beyrut’a ve otelimize dönüyoruz.

→ Lübnan Gecesi Turu | 75 USD Kişi Başı

Yerel şarkıcılar, dansöz, benzersiz Lübnan mezeleri ve kebapları eşliğinde keyifli bir akşam geçireceğiz.

4.Gün: BEYRUTİSTANBUL 14 Nisan 2024 Pazar
Otelimizde alacağımız kahvaltı sonrasında check-out işlemlerimizi gerçekleştirip, transfer saatine kadar serbest zaman. Rehberimizin bildireceği transfer saatinde havalimanına doğru hareket ediyoruz. Bilet, bagaj ve pasaport işlemlerimiz sonrasında Türk Hava Yolları’nın TK827 sefer sayılı uçuşu ile saat 21.55te İstanbul’a uçuş. Yerel saat ile 23.55te İstanbul Havalimanı’na iniş ve turumuzun sonu. Bir sonraki keyifli gezimizde buluşmak üzere veda ediyoruz.

 

Şehir

Otel

2/3 Kişilik Odada

Tek Kişilik Oda Farkı

00-1,99 Yaş

02-11,99 Yaş

Beyrut

4* Warwick Palm Beach Hotel vb.

Kişi Başı Fiyatı

697 USD

180 USD

Çocuk

150 USD

Çocuk

677 USD

Beyrut

5* Radisson Blu Martinez Hotel vb.

797 USD

270 USD

150 USD

777 USD

Paket Fiyata Dahil Olan Hizmetler:

Paket Fiyata Dahil Olmayan Hizmetler:

 •   Türk Hava Yolları tarifeli seferleri ile IST-BEY-IST parkurunda gidiş dönüş ekonomi sınıfı uçak bileti

 •   Havalimanı vergileri

 •   Belirtilen veya benzeri otelde 3 gece konaklama

 •   Programda belirtilen sabah kahvaltıları

 •   Havalimanı – otel – havalimanı transferleri

 •   Beyrut şehir turu

 •   Türkçe rehberlik hizmeti
  Mesleki sorumluluk sigortası (1618 sayılı yasa gereği

  düzenlenen mesleki sorumluluk sigortasıdır)

 •   Yurt dışı çıkış harcı (güncel 150 TL)

 •   Dahil olduğu belirtilmeyen yemekler

  ve yemeklerdeki içecekler

 •   Ekstra turlar

 •   Kişisel harcamalar

 •   Seyahat sağlık sigortası

 •   Tur programında dahil olduğu açıkça

  belirtilemiş tüm servisler

 •   Covid-19 ile ilgili testler ve sigortalar

 •   Bahşişler