Gaziantep - Şanlıurfa

Tur:
Gaziantep - Şanlıurfa
Gün Sayısı:
2 Gece 3 Gün
Destinasyon:
Gaziantep - Şanlıurfa
2 Gece 3 Gün
685₺

Gaziantep - Şanlıurfa

27 EKİM 2018 CUMARTESİ :  İSTANBUL –  GAZİANTEP

Cumartesi sabah saat 05:50 da İzmir Adnan  Menderes Hava limanı iç hatlar terminalinde buluşuyoruz. Check in işlemlerimizi tamamladıktan sonra TK 2307 sefer sayılı uçuşumuz ile 06:50 ‘te İstanbul Atatürk hava limanı aktarmalı olarak Gaziantep e doğru hareket ediyoruz. Sabah saat 10:35 da Gaziantep’e varıyoruz. Hanlar diyarı olarak ta bilinen dünyanın en büyük mozaik müzesini bünyesinde bulunan şehrimiz Gaziantep’e varışımızı müteakip,  Rehberimiz ile birlikte belirleyeceğimiz ilk durakta kahvaltımızı yapıyoruz.  Güneydoğu Anadolu bölgesinin en önemli projelerinden biri olan, Fırat nehri üzerinde kurulan Atatürk Barajına hareket ediyoruz. Seyir terasından görkemli barajın siluetini izliyoruz. Yolumuza devam ederek Gaziantep merkeze gelerek şehri ana hatlarıyla keşfediyoruz. Küçük sihirli atıştırmalıklardan sonra sular altında kalan Zeugma Antik kentinden ele geçen muhteşem taban ve duvar mozaiklerini görebileceğimiz Gaziantep müzesi gezimizi gerçekleştiriyoruz. Henüz yeni inşaa edilen bu muhteşem müzeyi gezdikten sonra bir diğer yeni müze olan ve Kurtuluş Mücadelesi esnasında ünlü Antep savunmasının gerçekleştirildiği Gaziantep Kalesine ulaşıyoruz. Buradan da yolumuz üzerinde bulunan Medusa Cam Eserleri Müzesini ziyaret ediyoruz. Hava kararmadan hemen önce ise yöresel alışverişimizi gerçekleştireceğimiz bakırcılar, yemeniciler, baharatçılar ve fıstıkçılar çarşılarında serbest zaman ve alışveriş imkanı buluyoruz. Alışveriş sonrası bölgenin en güzel ve konforlu otellerinden biri olan TUĞCAN HOTEL Gaziantep otelimize gidiyoruz. Otelimize yerleşip check in işlemlerimizden sonra sabırsızlıkla beklediğimiz muhteşem Gaziantep Mutfağına kendimizi atmak için KASAPÇI HALİL USTA ya gidiyoruz. Birbirinden lezzetli muhteşem tatlarıyla geceyi damağımızdaki o leziz tat ile sonlandırıyoruz. Geceleme otelimizde.

 

28 EKİM 2018 PAZAR – ŞANLIURFA- GAZİANTEP

Sabah kahvltımızın ardından yaklaşık 1 saatlik mesafede olan Fırat Nehri üzerinde Kuzeyden güneye 4. Baraj olan Birecik Barajı ile bir kısmı sular altında kalan siyah güllerin memleketi Halfeti ‘ye varıyoruz. Buradan teknemize binerek Rum Kale, Tarihi Mağara Evleri ve sular altındaki yapıları görebileceğimiz Savaşan Köyünü gezdikten sonra  otobüsümüze binerek Birecik ilçesinde Kelaynak kuşları koruma merkezine ulaşıyoruz. Gezimizin sonunda Urfa’nın eşsiz lezzetlerini keşfe çıkıyoruz. Yemek sonrasında ise Dünya arkeolojisinin göz bebeği olan ve arkeolojik çalışmaların halen devam ettiği, dünyada bilenen ilk tapınağı içinde barındıran Göbekli Tepe Kutsal Alanını geziyoruz ve buradan da Akçakale sınır kapısı yolunu takip ederek ipek yolu üzerindeki Mezopotamya kültüründe ay tanrıçası Sin inanışının bulunduğu ve kesişen yollar anlamına da gelen Harran  ilçemize  ulaşıyoruz.  Burada  Harran  şehrinin  ortasında  22 metre yükseklikte yer alan Harran Höyüğü, Emevi halifesi Mervan tarafından yaptırılan kubbesi ahşap  olma özelliğini taşıyan Camii El Firdevs avlusunda yer alan Anadolu da kurulan ilk İslam Medresesi (Harran Üniversitesi), İç Kale, Tarihi surları ziyaret ediyoruz. Sonrasında Urfa nın tarihi kültürel mirası olan Sıra Gecesi için Cevahir Han’a doğru yola çıkıyoruz. Yapılan leziz çiğ köfteler ve yöresel yemekler eşliğinde bu muazzam eğlence sonrasında  Gaziantep te’ki otelimize doğru tekrar yola çıkıyoruz.

 

29 EKİM 2018 PAZARTESİ : GAZİANTEP – İSTANBUL

Otelde alacağımız açık büfe sabah kahvaltısı sonrası, Gaziantep’i gezmeye devam ediyoruz. İlk olarak Gaziantep'in en eski mahallelerinden olan Bey Mahallesine ulaşıyoruz. Burada eski, taş ve ahşap işlerinin en güzel örneklerini görebileceğimiz Antep evlerini bünyesinde barındıran sokakları gezerken tarihe tanık olacaksınız. Geçmişe dair yapacağımız bu gezi esnasında yorgunluğumuzu atmak için uğrayacağımız eski bir Ermeni konağında hem konağı fotoğraflayıp hem de yine yöreye özgü menengiç kahvesini yudumlayacağız. Ardından meşhur Gaziantep mutfağını tanımak için öğle yemeği molası veriyoruz. Ardından Kethüdazade Göğüs İbrahim Paşa Konağı olarak da bilinen, 1905 yılında yapılmış Mutfak Müzesine ulaşıyoruz. Burada Gaziantep mutfağına ait eserleri gördükten sonra, tarihi bakırcılar çarşısına geçiyoruz. Arzu eden misafirlerimiz verilen serbest zamanda bu unutulmaya yüz tutmuş bakır işlerinden alabilir. Daha sonrasında Tütüncü hanına geçerek, Eski yeraltı su dağıtım şebekelerinin insan eliyle açılmış kanallarının birleşme yerleri olan Kastelleri görüyoruz. Yapılan anlatımlar sonrasında tarihi sultan 4. Murat a kadar dayanan, Antep'in simgelerinden Tahmis Kahvesine ulaşıyoruz. Burada içilen kahvelerin ardından Almacılar çarşısında verilen serbest zamanda salça, kurubiber, baharat, Antep fıstığı ve baklava alışverişlerini yapabilirler.

Buradan hava limanına transfer oluyoruz. İç hatlar da check in işlemlerinizi tamamladıktan sonra Sun Express Hava yollarının XC    sefer sayılı uçuşu ile 23.25 ‘te İzmir’ e direkt seferi ile uçuyoruz.  01:20 de İzmir Adnan Menderes Hava limanına varıyoruz. Turumuzun sonu.

Tur Ücretine Dahil Olan Hizmetler :

 • Gaziantep TUĞCAN HOTEL  5*  oda kahvaltı konaklama
 • Programda belirtilen tüm turlar,
 • Profesyonel Türkçe rehberlik hizmeti,
 • Seyahat sağlık sigortası (65 yaşa kadar)

 

Tur Ücretine Dahil Olmayan Hizmetler, 

 • Iç hat uçak biletleri
 • Öğle yemekleri,
 • Akşam yemekleri,
 • Bahşişler ve bagaj taşıma ücretleri,
 • Dahil olduğu belirtilmemiş her türlü hizmet,
 • Oteldeki ekstra harcamalar,
 • Müze ve ören yeri giriş ücretleri,
Tur Ücreti:-- PEŞİN TAKSİTLE  
İki kişilik odada kişi başı    :      685.-TL 145.-TL X 5 taksit
Garanti Bonus ve Bonu kredi kartları ile