BÜYÜK BALKAN TURU

Tur:
BÜYÜK BALKAN TURU
Gün Sayısı:
8 Gece 9 Gün
Destinasyon:
ÜSKÜP (1) –MANASTIR(BITOLA) OHRİD(2)- TİRAN- BUDVA (2)- KOTOR-MOSTAR – SARAYBOSNA (1) - BELGRAD(2)
8 Gece 9 Gün
1195 EURO

BÜYÜK BALKAN TURU

17 TEMMUZ 2021, CUMARTESİ : İZMİR - İSTANBUL- ÜSKÜP (1)

İzmir Adnan Menderes Hava limanı İç hatlar Terminalinde sabah saat 02:00 ‘de hazır bulunuyoruz. Uçağa biniş işlemlerinin ardından Türk Hava Yollarının TK2305 sefer sayılı uçuşu ile İzmir’den İstanbul’a 04:15’de uçuyoruz. İstanbul Havalimanına 05:30 da varışımız sonrasında dış hatlara geçiyoruz. Pasaport ve gümrük işlemlerinin ardından Türk Hava Yollarının TK1003 sefer sayılı uçuşu ile 07:25’te Üsküp’e uçuyoruz. Üsküp Havalimanına Yerel saat ile 07:45’te varıyoruz. Gümrük ve pasaport işlemlerinin ardından özel aracımız ve rehberimiz ile havalimanından ayrılıyor ve Üsküp şehir merkezine doğru hareket ediyoruz. Üsküp’e varışımızın ardından şehir turumuzu yapıyoruz. Turumuz esnasında Üsküp Kalesi, Makedonya Meydanı, Vardar Nehri üzerindeki tarihi Taş Köprü, Kapı Han, Sulu Han, Kurşunlu Han, Çifte Hamam, Davut Paşa Hamamı, Sultan Murat Camii, Tarihi Saat Kulesi, Alaca Camii, Gazi İsabey Camii ve tarihi çınar, Murat Paşa Camii, Eski Tren Garı ve Eski Çarşı şehir turumuz sırasında göreceğimiz yerler arasındadır (sergi salonu, müze olarak kullanılan ve restorasyonu süren binalar ve camiler dışarıdan görülecektir). Arzu edilirse buradan Matka Kanyonuna geçiyor ve kanyon da keyifli bir zaman geçiriyoruz. Buradan otelimize geçiyoruz. Akşam yemeği müzikli bir restaurant da alakart olarak alınacaktır. Geceleme otelimizde.

 

18 TEMMUZ 2021, PAZAR : ÜSKÜP - MANASTIR(BİTOLA) – RESNE – OHRİD (2)

Sabah kahvaltımızın ardından otelimizden ayrılıyoruz. Balkanlar'ın en eski şehirlerinden biri olan, Makedonya'nın tarih ve kültür cenneti Manastır'a (Bitola) hareket ediyoruz. Makedoncada da Manastır anlamına gelen 'Bitola' adıyla anılan bu güzel şehri tanıtan turumuzda Atatürk'ün mezun olduğu Askeri İdadi ve içindeki Atatürk Müzesi, Haydar Kadı Camii, Mehmet Ağa Camii, Bedesten, Eski Çarşı, Saat Kulesi görülecek yerler arasındadır. Bitola ‘da alacağımız öğle yemeğinin ardından ikinci durağımız olan Resne'de İttihat ve Terakki'nin en ünlü 3 simasından biri olan Resne'li Niyazi Bey'in evi ve yaptırdığı Saray Binası'nda fotoğraf molası veriyoruz. Ardından yolumuza devam ediyoruz ve Arnavutluk ile Makedonya arasında sınır oluşturan, muhteşem Ohri Gölü'nün Doğu kıyısındaki Ohrid şehrine varıyoruz. Osmanlı'nın Balkanlar'daki önemli

üslerinden biri olmuş tarihi Ohrid'de otelimize yerleşiyoruz. Akşam yemeği alakart olarak Ohrid’de bir restaurant da alınacak olup konaklama otelimizde.

 

19 TEMMUZ 2021 , PAZARTESİ : OHRİD – SVETİ NAUM - OHRİD

Otelimizde alacağımız sabah kahvaltısının ardından, Osmanlı'nın Balkanlar'daki önemli üslerinden biri olmuş tarihi Ohrid'de şehir turumuzu yapıyoruz. Yürüyerek yapacağımız bu turumuz esnasında Tarihi Çınar Meydanı, Aziz Bogorodica Kameusko, Aya Sofya Kiliseleri, Ohrid'li Aziz Klemeus Heykeli ve Meydanı, müze olarak kullanılan Eski Türk Konakları, Roma döneminden kalma antik tiyatro, Aziz Panteleymon Kilisesi (aşağıdan) görülecek yerler arasındadır. Şehir turumuzun ardından Sveti Naum kaynaklarına hareket ediyoruz. Öğle yemeğini kaynaklarda alıyoruz. Buradan otelimize geçiyoruz. Akşam yemeğini Ohrid’de yerel müzikli bir restaurant da alıyoruz. Konaklama otelimizde.

20 TEMMUZ 2021, SALI : OHRID – STRUGA – ELBASAN – TİRAN – BAR – BUDVA (2)

Sabah kahvaltımızı otelimizde açık büfe olarak aldıktan sonra, rehberimiz ve özel aracımız ile birlikte Ohrid’den ayrılıyor, Struga ve Elbasanı görerek Elbasan’da öğle yemeğimizi aldıktan sonra 20. yüzyıl boyunca savaşlar arasında kalmış ve 40 yıl boyunca Enver Hoca'nın diktatörlük rejimini yaşamış, Balkanlar'ın dağlık ülkesi Arnavutluk'un başkenti Tiran'a varıyoruz. 1614'te Süleyman Paşa tarafından imar edilen ve 1920'de Arnavutluk'un başkenti olan bu güzel şehri tanıtan, panoramik turumuz esnasında Ethem Bey Camii, tarihi Saat Kulesi, Ulusal Müze, Opera ve Bale Binası, Parlamento ve Başbakanlık Binaları, Cumhurbaşkanlığı Köşkü, Rahibe Teresa Heykeli ve İskender Bey Meydanı göreceğimiz yerler arasındadır Tiran üzerinden Budva’ya doğru hareket ediyoruz. Akşam saatlerinde Budva’ya varıyoruz. Akşam yemeği ve geceleme otelimizde..

 

21 TEMMUZ 2021, ÇARŞAMBA : BUDVA – KOTOR- BUDVA

Sabah kahvaltımızı aldıktan sonra otelimizden ayrılıyoruz. Budva şehir turumuza başlıyoruz. Plajları, denizi ve gece hayatı ile bölgenin Miami’si olarak biliniyor Budva. Budva’nın otantik diyebileceğimiz şahane bir eski şehir bölgesi (Budva Stari Grad) var. Oldukça yüksek ve korunaklı kale duvarların arkasında, labirent şeklinde uzayan dar sokaklar boyunca sıralanan tarihi binaları ile bu bölgede dolaşmak insanda Ortaçağ’da yolculuğa çıkmış hissini yaratıyor. Bu bölge 1979 yaşanan depremden çok etkilenmiş ve 8 yıl süren çalışmalar ile restore edilerek 1987 yılında tekrar ziyarete açılırken aynı zaman Unesco Dünya Kültür Mirası Listesine de eklenmiş. Budva turumuzun ardından buradan ayrılıyoruz. Kotor’a doğru yola çıkıyoruz. Yaklaşık 1 saatlik yolculuğumuzun ardından Karadağ’ın önemli şehirlerinden biri olan Kotor’a varıyoruz. Az nüfuslu, küçük fakat tarihi şehir Unesco Dünya Kültür Mirası listesindedir. Eski şehir, Aziz Tripun ve Nikola kiliseleri ve Tarihi Saat Kulesi şehir turumuz sırasında göreceğimiz yerler arasındadır. Ayrıca Maritime Müzesini ziyaret edeceğiz. İki katlı müze şehrin tarihini ziyaretçilerin daha iyi anlamasını sağlamaktadır. Turumuzun ardından Budva’ya geri dönüyoruz. Akşam yemeği Budva merkezde alakart olarak alıyoruz. Konaklama otelimizde.

 

22 TEMMUZ 2021, PERŞEMBE :BUDVA -MOSTAR – BLAGAY TEKKESİ – SARAYBOSNA(1)

Sabah kahvaltısının ardından otelimizden ayrılıyoruz, Kotor Fiyortları üzerinden Bosna Hersek’e giriyoruz. Poçitel Osmanlı Taş köyünde vereceğimiz kısa bir kahve molasının ardından Mostar’a hareket ediyoruz

Blagay Tekkesini geziyoruz. 600 yıllık geçmişe sahip Bosna Hersek ‘i oluşturan iki parçadan biri olan Hersek’in en büyük şehri Mostar’ı tanıtan Osmanlı döneminin kültür merkezi, eski Mostar kentinde Neretve

Nehri üzerindeki UNESCO dünya listesinde yer alan ünlü Mostar Köprüsü’nü görüyoruz. 1557 yılında inşa edilen köprü Osmanlı mimarisinin bir şahseseridir. Köpri1992 yılında cereyan eden savaşçı Hırvat topçusu tarafından yıkıldı, ancak Türkiye Cumhuriyeti’nin de büyük katkılarıyla 2004 yılında yeniden hizmete açılmıştır. Ardından Koska Mehmet Paşa Camisi’ni görüyoruz sonra, eski çarşı, otantik çarşı, karagöz camii, Koski Mehmet Paşa Camii, Türk hamamı göreceğimiz yerler arasındadır. Mostar’da verilecek serbest zamanın ardından yaklaşık 2 saatlik yolculuk yaparak Saraybosna’ya varıyoruz.

Neretve Nehri manzarası eşliğinde kuzu çevirme yiyeceğiz. Varışımızı takiben otelimize transfer ve yerleşme. Akşam dileyen misafirlerimiz ile ekstra Saraybosna’da yerel bir restoranda Boşnak müziği eşliğinde yöresel yemekleri tadarak eğlenceli bir gece geçireceğiz. Yemeğin ardından konaklama otelimizde.

 

23 TEMMUZ 2021, CUMA : SARAYBOSNA -BELGRAD (2)

Sabah kahvaltısının ardından otelimizden ayrılıyoruz. Özel otobüsümüzle panoramic şehir turuna başlıyoruz. Avrupa’nın en müstesna çarşısı Başçarşı’da gezintimizi yapıyoruz. Estetik ve kültürel açılarıyla adeta Osmanlının bir özeti olan Başçarşı Saraybosna’nın kalbinde yer alıyor. Orta yerinde, etrafını güvercinlerin mekan seçtiği çeşmesi ve sağlı sollu sıralanmış bakımlı ahşap dükkânları ile bir Anadolu köşesini andırıyor burası. Çarşının içinde yer alan Moriça Han 1551’te yapılmış, 1697’te çıkan yangın sonrasında yeniden restore edilmiş. Halen Gazi Hüsrev Bey Vakfı’nın malı olan Moriça Han’da, çeşitli kafelerin yanı sıra otantik kilim vb. eşyalar satan dükkânlar bulunuyor. Osmanlı döneminden beri faaliyete devam eden Kurşunlu Medresesi’ni geziyoruz. Ardından Kanuni Sultan Süleyman ‘ın akrabası Hüsrev bey Camii’ni geziyoruz. Turumuzun devamında Saat Kulesi, Katolik Katedrali, Ortodoks Kiliseleri ve Musevi Sinagogunu görüyoruz. Ardından 1. Dünya Savaşı’nın çıkmasına sebep olan Avusturya Macaristan prensi Arşidük Franz Ferdinand’ın suikaste uğradığı Latin köprüyü görerek, Fatih Sultan Mehmet’in şehre girdiği kapıdan geçip Osmanlı Çeşmesinden su içiyoruz. Son olarak Fatih Sultan Mehmet Han’a atfedilen Fatih Camii’ni ziyaret ettikten sonra 1531’de Mimar Sinan’a yaptırılmış Gazi Hüsrev Bey Camii’ne geçeceğiz. Turumuz Belediye Sarayı’nın görülmesi ile son bulacak. Turumuzun ardından Belgrad’a doğru hareket ediyoruz. Yaklaşık altı saat sürecek yolculuğumuzun ardından otelimize transfer ve Akşam yemeği için merkezde bir restaurant a geçiyoruz ve alakart akşam yemeğimizi alıyoruz. Konaklama otelimizde.

24 TEMMUZ 2021, CUMARTESİ : BELGRAD

Sabah kahvaltısının ardından otelimizden ayrılıyor ve Belgrad şehir turumuza başlıyoruz. Kale Meydanı,

Askeri Müze, İstanbul Kapı, Saat Kulesi, Damat Ali Paşa Türbesi, Zindan Kapı, Leopoldov Kapı, Sokullu Mehmet Paşa Çeşmesi, Stefan Lazerevic Anıtı, Nebojsa Kulesi, Saborna Kilisesi, Cumhuriyet Meydanı, Terazi Meydanı ve Taş Meydan şehir turu esnasında görülecek yerler arasındadır. Ardından Yosip Broz Tito’nun Anıt Mezarı ile Nikola Tesla Müzesi ve Aziz Sava Kilisesini görüyor olacağız. Akşam yemeği merkezde bir restaurant da alakart olarak alıyoruz. Geceleme otelimizde.

 

25 TEMMUZ 2021, PAZAR : BELGRAD- NOVİSAD -İSTANBUL

Sabah kahvaltısının ardından otelimizden ayrlıyoruz. Tuna nehri kıyısında yer alan en eski şehirlerden birisi olan Zemun’u ziyaret ediyoruz. Zemun’dan sonra Novisad’a doğru hareket ediyoruz. Takma adı Sırp Atinası olan Novisad 19. yüzyılda, Sırp kültür başkenti olmuştur. 19. yüzyılın sonunda ve 20. yüzyılın başında hemen hemen her Sırp romancı, şair, hukukçu ve gazeteci Novi Sad'da yaşamış veya çalışmıştır. Günümüzde, Novi Sad Sırbistan'ın ikinci kültür merkezidir ve kentin yetkilileri, sayısız kültürel etkinlikler

ve müzik konserleri ile şehri daha cazip hale getirmektedirler. Novi Sad'ın en tanınmış yapısı, kent ve kentin doğal manzarasına hâkim olan Petrovaradin KalesidirNovisad şehir turu sırasında Petrovaradin Kalesini görüyoruz. Burada alınacak öğle yemeğinin ardından Belgrad Havalimanına doğru hareket ediyoruz. Pasaport ve gümrük işlemlerinin ardından Türk Hava Yollarının TK1084 sefer sayılı uçuşu ile 20:15’de İstanbul’a uçuyoruz. 23:05’de İstanbul Hava Limanı dış hatlar terminaline varışımızın ardından

İç hatlar terminaline geçiyoruz.

26 TEMMUZ 2021, PAZARTESİ : İSTANBUL- İZMİR

Uçağa biniş işlemlerinin ardından Türk Hava Yolları TK2354 sefer sayılı uçuşu ile 01:35’de İzmir’e uçuyoruz. İzmir Adnan Menderes Havalimanına 02:40 da varışımızın ardından turumuzun sonu . Bir başka İTALTUR seyahatinde buluşmak üzere vedalaşıyoruz.

Tur Ücretine Dahil Olan Hizmetler :

Izmir – İstanbul-Üsküp / Belgrad- İstanbul- İzmir Türk Hava Yolları ile ekonomi sınıf uçak bilet

ücretleri, Havalimanı vergileri dahil

Üsküp 4* Hotel’de (1) gece, Ohrid 4* Hotel’de (2) gece , Budva 4* Hotel’de (2 ) gece, Saraybosna 4* Hotel’de (1 ) gece, Belgrad 4* Hotel’de ( 2) gece oda kahvaltı konaklama dahil,

Programda belirtilen tüm turlar ve transferler,

Tur boyunca Türkçe rehberlik hizmeti,

Tur boyunca Tüm Zorunlu Yerel Rehberlik Hizmetleri,

Seyahat Sigortası dahil,

 

Tur Ücretine Dahil Olmayan Hizmetler,

Tur boyunca tüm öğle ve akşam yemekleri,

Müze ve ören yeri giriş ücretleri,

Bahşişler ve bagaj taşıma ücretleri,

Dahil olduğu belirtilmemiş her türlü hizmet, 

Seyahat kuralları gereği talep edilmesi durumunda ki PCR testleri,

Oteldeki ekstra harcamalar,

Şehir Vergileri,

Kişisel harcamalar,

*Tur ücretimiz en az 12 kişinin katılımı için verilmiştir. Kişi sayısında meydana gelebilecek azalma durumunda fiyat revize edilecekti

TUR ÜCRETİ :

Iki kişilik odada kişi başı : 1195 EURO