SÖMESTRE ÖZEL: DOĞA, TARİH VE KÜLTÜRÜN BULUŞTUĞU ŞEHİR: SARAYBOSNA

Tur:
SÖMESTRE ÖZEL: DOĞA, TARİH VE KÜLTÜRÜN BULUŞTUĞU ŞEHİR: SARAYBOSNA
Gün Sayısı:
3 GECE 4 GÜN
Destinasyon:
Saraybosna
3 GECE 4 GÜN
447 € itibaren

SÖMESTRE ÖZEL: DOĞA, TARİH VE KÜLTÜRÜN BULUŞTUĞU ŞEHİR: SARAYBOSNA

1.Gün: ISTANBUL  SARAYBOSNA 25 Ocak 2024 Perşembe
Sabiha Gökçen Havalimanı dış hatlar gidiş terminali Anadolu Jet (Türk Hava Yolları) kontuarı önünde saat 09.15’te buluşma. Bilet, bagaj ve pasaport işlemlerimiz sonrasında Anadolu Jet’in TK7866 sefer sayılı uçuşu ile saat 12.15’te Saraybosna’ya uçuş. Yerel saat ile 12.15’te Saraybosna’ya iniş. Pasaport ve bagaj işlemlerimizin ardından havalimanından aracımız ile panoramik Saraybosna Şehir Turu için hareket ediyoruz. İlk durağımız tarihi Başçarşı olacak ve turumuza sembol olan Sebil ile devam ediyoruz. Sonrasında Osmanlı izleri taşıyan tarihi binalar, Sinagog, 1914’te Franz Ferdinand suikastının gerçekleştiği Latin Köprüsü, 2. Dünya savaşı sembollerinden sönmeyen ateş anıtı, camiler, medreseler, hanlar, Baş Çarşı ve Gazi Hüsrev Bey ve Ferhadiye Camileri keşif duraklarımız. Saraybosna turu sırasında Morića Han’da Boşnak kahvesi ikramımızla turumuzu sonlandırıyoruz. Turumuz sonrasında otelimize doğru yola çıkıyoruz. Varışımızaistinaden check-in işlemlerimizi gerçekleştirip odalarımıza yerleşiyoruz. Hoşgeldiniz akşam yemeği ve gecelememiz Saraybosna’daki otelimizde.

2.Gün: SARAYBOSNA 26 Ocak 2024 Cuma
Otelimizde alacağımız kahvaltı sonrasında serbest zaman. Dileyen misafirlerimiz rehberimiz tarafından düzenlenecek ekstra tam günlük Mostar - Blagaj Tekkesi - Poçitel Turuna katılabilirler. Gecelememiz Saraybosna’daki otelimizde.

 

→ Mostar - Blagaj Tekkesi - Poçitel Turu | 65 EUR Kişi Başı

Tarihe yolculuk yapacağımız bu turumuzda 600 yıllık geçmişe sahip, Bosna-Hersek'i oluşturan iki parçadan biri olan Hersek'in en büyük şehri Mostar'ı tanıtan yürüyüş turumuzda, 1557'de Mimar Sinan'ın öğrencilerinden Mimar Hayreddin'in inşa ettiği, ancak 1992'de Hırvat topçu ateşiyle yıkılan, daha sonra 2004'te Türkiye'nin de büyük desteğiyle orijinal malzeme ve dönemin inşa teknolojisiyle yeniden yapılan, UNESCO Dünya Mirası Listesi'ndeki Mostar Köprüsü, Koski Mehmet Paşa Cami, eski şehir merkezi, Eski Hamam, Tabaşica Camii, Eğri Köprü ve çarşıyı da gezdikten sonra Mostar'da bir süre serbest zamanımız oluyor. Avrupa'nın en güçlü su kaynağının bulunduğu yerde olan Blagaj Tekkesi'ni gördükten sonra Osmanlı dokusunu koruyabilmiş mimari ve Türk Köyü olarak bilinen Poçitel olacak. 16.yy.’da Osmanlı tarafından yapılan binaları gördükten sonra özel araçlarımızla Mostar üzerinden otelimize geri dönüyoruz.

3.Gün: SARAYBOSNA 27 Ocak 2024 Cumartesi
Otelimizde alacağımız kahvaltı sonrasında serbest zaman. Dileyen misafirlerimiz rehberimiz tarafından düzenlenecek ekstra Travnik - Umut Tüneli - Vrelo Bosna Turuna katılabilirler. Akşam, dileyen misafirlerimiz rehberimiz tarafından organize edilecek ekstra Boşnak Gecesi Turuna katılabilirler. Gecelememiz Saraybosna’daki otelimizde.

→ Travnik Umut Tüneli Vrelo Bosna Turu | 60 EUR Kişi Başı

Bu turumuzda; ilk durağımız yıkıcı savaşlar yaşanırken, Boşnak halkına nefes aldırmış duygulu anlar yaşayacağımız Umut Tüneli. Umut Tüneli'nin ardından Travnik'e hareket ediyoruz, yol üzerinde Bosna Savaşı'nın unutulmayan katliamlarından biri olan Ahmici Köyü'ndeki Anı Evi'ni ziyaret ediyoruz. Ardından Nobel Ödüllü Yazar Ivo Andriç'in doğduğu şehir olan Travnik'te Osmanlı Kalesi'nden şehir manzarasını ve devamında 300 yıllık İbrahim Paşa Medresesi, Fatih Sultan Mehmet'in su içtiği Göksu (Plava Voda) ve tarihi dokusu bozulmamış yapılarını görüyoruz. Travnik gezimizin ardından Bosna Nehri'nin doğduğu yer olan Vrelo Bosna'yı ziyaret ediyoruz. Doğal bir park olan Vrelo Bosna'da ufak göller, dereler ve çınar ağaçlarının arasında doğanın muhteşem güzelliğine doyacaksınız.

→ Boşnak Gecesi Turu | 50 EUR Kişi Başı

Boşnak müziği eşliğinde yöresel yemeklerin tadına varacağınız eğlence dolu bir gece sizleri bekliyor olacak.

4.Gün: SARAYBOSNAISTANBUL 28 Ocak 2024 Pazar
Otelimizde alacağımız kahvaltı sonrasında check-out işlemlerimizi gerçekleştirip, transfer saatine kadar serbest zaman. Rehberimizin bildireceği transfer saatinde havalimanına doğru hareket ediyoruz. Bilet, bagaj ve pasaport işlemlerimiz sonrasında Anadolu Jet’in TK7867 sefer sayılı uçuşu ile 14.00’ta İstanbul’a uçuş. Yerel saat ile 17.50’te Sabiha Gökçen Havalimanı’na iniş ve turumuzun sonu. Bir sonraki keyifli gezimizde buluşmak üzere veda ediyoruz.